برلین شهر هنر

برلین شهر هنر


برلین شهر هنر
تاریخ : 25/09/2017 09:45:51 ق.ظ

برلین، از شهر هایی است که سالانه افتخار میزبانی انجمن‌ های مختلف هنری را دارد. برلین که در شمال شرقی آلمان و در ساحل رود اشپر واقع شده ، بهترین مکان برای جوانان پر شور و هیجان است. این شهر که یادگارهای جنگ جهانی دوم را بر صورت خود دارد نمادی از جنگ و مقاومت و تقسیم یک کشور به دو بخشی است که بعد ها متحد شدند. برلین مملو از خاطرات تلخ و شیرین از ده های گذشته گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

بنا براسناد موجود از سده‌ی سیزدهم میلادی تا کنون برلین کانون بسیاری از رویداد های مهم تاریخی کشور آلمان بوده است.
 
این شهر، بین سال‌ های 1701 تا 1870 میلادی پایتخت پادشاهی پروس، از سال 1871 تا 1918 میلادی پایتخت امپراتوری آلمان، از سال 1919 تا 1933 میلادی پایتخت جمهوری وایمار و بین سال‌ های 1933 و 1945 میلادی پایتخت رایش سوم بوده.
 
پس از پایان جنگ جهانی دوم، شهر به دو بخش تقسیم شد. بخش شرقیِ برلین، پایتخت آلمان شرقی شد و بخش غربی آن از سال 1961 تا 1989 میلادی در پشت دیوار برلین محصور ماند.
 
سرانجام در سال 1990 میلادی پس از اتحاد دو آلمان، برلین به‌ عنوان پایتخت کشور برگزیده شد. به این ترتیب برلین با پشت سر گذاشتن سال‌ های سیاه پیشین، به دوره‌ ای نوپا قدم گذاشت.
 
چندی نگذشت که این شهر به یکی از سرزنده‌ ترین، رو به‌ رشد ترین و مدرن‌ ترین مراکز فرهنگی اروپا تبدیل شد.
 
 هر یک از سلسله‌ های حاکم که به آن‌ ها اشاره شد، در این شهر یادگار ها و نماد های چشمگیری از خود برجای گذاشته‌ اند، تا جایی که برلین کنونی را می‌ توان گنجینه‌ ای سترگ از سرمایه‌ ی معماری دوره‌ های تاریخی مختلف دانست.
 
 
در میان این آثار برخی به یقین بیش از دیگران ارزش دیدار دارند، نمونه‌ هایی مانند؛ بنای بازسازی شده‌‌ی شلاس شارلتون‌ بِرگ، دروازه‌ی براندن‌بورگ (که زمان ساخت سال 1971 میلادی، به یاد صلح، اکنون نماد وحدت دوباره شناخته می‌شود. طرح آن از آکروپولیس معروف آتن الهام گرفته شده)
 
بوندس کانسلر‌آمت و در آخر مقرر صدراعظم آلمان که از نمونه‌ های برجسته معماری معاصر است. ساختمان رایشستاگ، ساختمان کنونی پارلمان آلمان که در سال‌های 1884 تا 1894 میلادی ساخته شد.
 
گنبد شیشه‌ای که به تازگی ساختن‌ اش به پایان رسیده و در سال 1999 میلادی برای بازدید همگان گشوده شد. این بنای پرشکوه توسط معمار بزرگ بریتانیایی به نام نورمن فوستر در دهه‌ی 1990 میلادی از نو ساخته شد.
 
او گنبدی شیشه‌ ای بر بام مکان تشکیل جلسه‌ های قانون گذاری ایجاد کرد. به این ترتیب، عموم مردم اجازه پیدا کردند تا از پشت سقف شیشه‌ ای جلسه‌ ها را تماشا کنند. از آن مهم‌ تر این گنبد چشم‌ انداز بی‌ نظیری به برلین می‌ داد.
 
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-برلین شهر هنر-تور آلمان
 

دیدنی های برلین

از دیدنی‌ های دیگر این شهر می‌ توان به خیابان سه بانده‌ی اونتردن لیندن اشاره کرد، که از دروازه‌ی برآندن‌ بورگ آغاز می‌ شود و تا مکان پیشین کاخ برلینر اشتاد‌‌ شلاس که زمانی بهترین گردشگاه برلین بوده، ادامه می‌ یابد.
 
بخش‌ هایی از دانشگاه هومبولت و شماری از ساختمان‌ های کلاسیک شهر در این خیابان قرار دارند. 
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر برلین درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند، مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
از همه‌ این‌ ها گذشته، برلین بیش از صد ها گالری هنری دارد. این شهر سالانه افتخار میزبانی انجمن‌ های مختلف هنری و یک نمایشگاه بین‌ المللی با موضوع هنر معاصر جهان را هم دارد.
 
محله‌ اطراف مرکز خرید هاکشر با شمار بسیار لباس‌ فروشی‌ ها، باشگاه‌ های تفریحی و بار ها و گالری‌ های امروزی، فرهنگ روز را به خوبی به نمایش می‌ گذارد.
 
 مهم‌ تر از همه، این شهر مقصد جوانانی است که مشتاق شب‌ زنده‌داری‌، یا اهل تفریح در باشگاه‌ های تفریحی شبانه‌ اند.
 
در میان انبوه فستیوال‌ های شهر برخی آوازه‌ جهانی دارند مانند؛ پاپکوم، مای فِست، جشن روز خیابان کریستوفر، رژه‌ مخصوص دگرباشان و چند مورد دیگر که برخی از آن‌ ها برای همه‌ ی گردشگران مناسب نیستند! برلین به در بر داشتن ‌بیش از 153 موزه به خود می‌بالد. 
 
موزه‌ هایی با موضوع‌ های گوناگون از موزه‌ هنر های معاصر، موزه‌ مصر باستان، موزه‌ برلین قدیم، طرح باهوس (معماری سبک نو)، موزه‌ اروتیکا، موزه‌ فرهنگ یهودی، معماری یونان باستان، موزه‌ تاریخ طبیعی، هنرسبک هندی و موزه‌ یادبود دیوار برلین
 
هرآنچه در جزیره‌ی موزه هست به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است که در فاصله‌ی رود های اشپر و کوفرگرابِن قرار گرفته. 
 
جمعیت: 3502000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: تابستان؛ زمان برگزاری فستیوال‌ ها.
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط